Aktuality

Jakožto bývalá (vzorná) žákyně přijala Alena Ježková s potěšením roli patronky nově otevřené školní knihovny ZŠ na náměstí Curieových v Praze na Starém Městě. Role patronů vedlejších se s noblesou sobě vlastní zhostila báječná spisovatelka Iva Procházková a předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček. Přestřihávání pásky v 15 hodin všichni zvládli na výbornou. Mottem nové knihovny se stala na místě složená veršovánka AJ: Jedna, dvě, Honza jde do knihovny školní, tráví tam čas volný.

3.-9. září 2010 se koná ve španělském Santiagu de Compostela kongres IBBY, mezinárodní organizace pro podporu a rozvoj knihy pro děti a mládež. Kongres se koná jednou za dva roky a je mimo jiné spojen s udělováním prestižních cen Honour list IBBY nejlepšímu spisovateli, ilustrátorovi a překladateli z více než 70 členských zemí. Letos převezme spisovatelské ocenění za Českou republiku Alena Ježková, a to za knihu Příběhy českých knížat a králů.

Od 15 hodin se v budově bývalého mlýna v Horním Skrýchově uskuteční operní představení Carmen, režírované Jiřím a Sabinou Langrovými a sehrané jindřichohradeckými a různými jinými ochotníky. Role cikánky Frasquity se zhostí Alena Ježková, která dosud zvažuje. zda se pro tuto příležitost ozdobí černou parukou či nikoliv.

Literární, výtvarná a dramatická dílna na kamenickém zámku pod vedením Aleny Ježkové má název Neformální setkání s pověstí. Cílem je oživit vnímání regionálních i národních pověstí a uchopit je všemi smysly - zahrát si je, přečíst, vyprávět nebo nakreslit. Dílna je určena pro žáky 5. ročníku Základní školy v Kamenici.

Knihovna v Dejvicích sídlí v architektonicky výjimečné budově Technické knihovny. Tam se také od 10 hodin uskuteční beseda a autogramiáda Aleny Ježkové.

Dvakrát do roka se díky laskavosti Nadace pro obnovu a rozvoj Ing. Michala Voráčka vydá autobus dětí z Kamenice nad Lipou do Prahy, aby zde po dva dny poznávaly pamětihodnosti hlavního města. Setkání dětí s Michalem Voráčkem a Alenou Ježkovou, která před třemi lety projekt vymyslela, se uskuteční 22.9. na tradičním místě pod pražským orlojem.

Ve dnech 26. – 29. srpna se na ostrově Mauritius uskuteční 1.knižní veletrh se zaměřením na dětskou knihu, jehož čestným zahraničním hostem bude Alena Ježková. Program je nabitý, od setkání s místními představiteli vlády a kultury až po četné besedy s dětmi všech věkových skupin.

Dnem 18.6.2010 se Alena Ježková stává patronkou knihovny v Kamenici nad Lipou, což od nynějška bude deklarovat pamětní nápis v prostorách knihovny. Patronka se zavazuje, že knihovně bude věnovat mimořádnou přízeň: bude pořádat akce pro místní děti u nich ve městě i v Praze, bude jim předčítat z dosud nevydaných knih, přednostně pro ně uspořádá literární i výtvarné dílny a soutěže a autogramiády, věnuje pro potřeby knihovny śvé knihy a vůbec bude malé kamenické čtenáře protěžovat a upřednostňovat na všech úrovních své činnosti. Odměnou patronce pak bude to, že jí bude umožněno být dětem nablízku, žasnout nad jejich vědomostmi a postřehy a vůbec všelijak se s nimi báječně bavit a omlazovat .V 15 hodin se v prostorách dětské kamenické knihovny při této příležitosti uskuteční malá slavnost s občerstvením, na kterou možná přijde i pan starosta...http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/20100921_knihovna.html

V pátek 11.6. odpoledne a večer se uskuteční již tradiční setkání s dětmi z knihoven z Kamenice nad Lipou a Nové Včelnice, tentokrát v Nové Včelnici, a to za účasti starostů příslušných obcí a navíc i z Jarošova. Na programu jsou soutěže, opékání buřtů a také autorské čtení Aleny Ježkové z její nejnovější knihy Řecké báje. Hurá, ať žijí Argonauti!