Aktuality

Ve středu 10.4. projekt Čtení pomáhá oslaví dva roky své existence. Tisková konference se bude konat v 10.00 Thomayerově nemocnici v Praze. Dětem na chirurgii zahraje soubor Loutky v nemocnici, který projekt Čtení pomáhá také podporuje. Děti dostanou jako dárek knížky Zdeňka Svěráka. Přítomna bude i Alena Ježková a hlavně pan Svěrák, který také bude číst ze své nové knihy.

Alena Ježková bude přítomna Knižním veletrhu v Ostravě v pátek 8.3. dopoledne. V 11 hodin představí projekt Čtení pomáhá na stánku České televize a  posléze symbolicky zahájí "čtecí maraton" autorským čtením z knihy Dobrý svět. Předpokládá se rovněž autogramiáda autorčiných knih, které budou na veletrhu k dispozici s výraznou slevou.

V rámci Festivalu dětské knihy se v pondělí 29.10. uskuteční v Liberci dvě besedy Aleny Ježkové s žáky místních škol. Centrem pozornosti bude úspěšná kniha České nebe pojednávající o světcích s českými kořeny.

Albatros

Dračí polévka získala výroční cenu nakladatelství Albatros! Dračí polévka získala obě prestižní nominace na cenu Zlatá stuha 2012, za text i za ilustrace! Dračí polévka získala mezinárodní cenu White Raven!

CD Dračí polévka

Knihovna v Liberci každoročně připravuje nahrávku kvalitní dětské knihy na CD, aby k dobrým knížkám měly přístup i děti handicapované a nevidomé. Báječné je, že nahrávka je vytvářena ve spolupráci s dětmi z libereckých základních škol, takže je to projekt "od dětí pro děti". Mezi takto vzniklými cédéčky jsou také  Staré pověsti české a moravské a Příběhy českých knížat a králů od Aleny Ježkové; letos je doplní kniha třetí - úspěšná Dračí polévka. Vypráví o vietnamském klukovi Longovi, který se každodenně musí vyrovnávat se svou odlišností. Nahrávka se uskuteční díky laskavým sponzorům, jimiž jsou Ing. Michal Voráček a Ing. Jindřich Prokopec ze společnosti Swissforfait. Náleží jim velký dík za to, že podporují gramotnost, vzdělání a také radost, kterou nahrávky dětem přinášejí.  Slavnostní uvedení nového CD Dračí polévka se uskuteční 12. dubna od 15 hodin v liberecké knihovně.

Noc s Andersenem stráví Alena Ježková po dvou letech opět ve "své" knihovně v Kamenici nad Lipou, nad níž drží symbolickou záštitu. Tématem bude kniha Dobrý svět - o obyčejném životě rodiny  se třemi dětmi na vesnici. Zvídaví čtenáři už vědí, že městečko Kamenice v knížce samotné dokonce vystupuje - a jeho předobrazem je samozřejmě skutečná Kamenice.... Viz úryvek: "Kamenice je město. Má náměstí a park s kašnou uprostřed. V létě z kašny teče voda a lidé do ní házejí koruny pro štěstí. Mince se ve vodě třpytí jako poklad. Na zimu je kašna vypuštěná. Zato tu stojí vysoký vánoční strom. Na náměstí je hodně lidí. Nakupují, nebo spěchají domů z práce. Máma zaparkuje před obchodem s nápisem Bytový textil. Vyběhne paní Stránská a pomáhá mámě vynášet krabice z auta. „Dobře, že jste tady, paní Pavelková. Už nemáme co prodávat, vaše zboží se v obchodě ani neohřeje. Teď před Vánoci se po něm lidé hodně ptají.“ Jdeme do skladu. Paní Stránská rozkládá máminy deky ušité z kousků látek. „Jsou nádherné. A ty polštáře… Jak vy to jen děláte?“ Jsem na mámu pyšná. Když vyjdeme na náměstí, je skoro tma. Vánoční strom je rozsvícený. Svítí i výlohy obchodů a okna domů. Kamenice vypadá jako město z pohádky..."

Besedy plánované na březen 2013 v knihovnách: 11.3. Stará Boleslav, 12.3.  Nymburk, 19.3. Dobruška a Nové Město nad Metují.

V rámci Slavností Elišky Přemyslovny se 5. října v 11 hodin uskuteční autorské čtení Aleny Ježkové z knihy Příběhy českých knížat a králů. Čtení bude tematicky zaměřené na založení zbraslavského kláštera, osudy královny Elišky a jejího syna Karla IV. Místem konání je areál bývalého cisterciáckého kláštera založeného Václavem II., konkrétně kostel sv. Jakuba s královskou hrobkou.

Na tradičním veletrhu Svět knihy, který se uskuteční 17. - 20.5. v Praze, nebude chybět ani Alena Ježková. Ve 12 hodin na stánku České televize představí úspěchy projektu Čtení pomáhá a odpoledne na stánku nakladatelství Albatros bude podepisovat svou novou knihu pro děti Dobrý svět (bližší info o čase programu viz www.albatrosmedia.cz).