Aktuality

Noc s Andersenem stráví Alena Ježková po dvou letech opět ve "své" knihovně v Kamenici nad Lipou, nad níž drží symbolickou záštitu. Tématem bude kniha Dobrý svět - o obyčejném životě rodiny  se třemi dětmi na vesnici. Zvídaví čtenáři už vědí, že městečko Kamenice v knížce samotné dokonce vystupuje - a jeho předobrazem je samozřejmě skutečná Kamenice.... Viz úryvek: "Kamenice je město. Má náměstí a park s kašnou uprostřed. V létě z kašny teče voda a lidé do ní házejí koruny pro štěstí. Mince se ve vodě třpytí jako poklad. Na zimu je kašna vypuštěná. Zato tu stojí vysoký vánoční strom. Na náměstí je hodně lidí. Nakupují, nebo spěchají domů z práce. Máma zaparkuje před obchodem s nápisem Bytový textil. Vyběhne paní Stránská a pomáhá mámě vynášet krabice z auta. „Dobře, že jste tady, paní Pavelková. Už nemáme co prodávat, vaše zboží se v obchodě ani neohřeje. Teď před Vánoci se po něm lidé hodně ptají.“ Jdeme do skladu. Paní Stránská rozkládá máminy deky ušité z kousků látek. „Jsou nádherné. A ty polštáře… Jak vy to jen děláte?“ Jsem na mámu pyšná. Když vyjdeme na náměstí, je skoro tma. Vánoční strom je rozsvícený. Svítí i výlohy obchodů a okna domů. Kamenice vypadá jako město z pohádky..."

Besedy plánované na březen 2013 v knihovnách: 11.3. Stará Boleslav, 12.3.  Nymburk, 19.3. Dobruška a Nové Město nad Metují.

V rámci Slavností Elišky Přemyslovny se 5. října v 11 hodin uskuteční autorské čtení Aleny Ježkové z knihy Příběhy českých knížat a králů. Čtení bude tematicky zaměřené na založení zbraslavského kláštera, osudy královny Elišky a jejího syna Karla IV. Místem konání je areál bývalého cisterciáckého kláštera založeného Václavem II., konkrétně kostel sv. Jakuba s královskou hrobkou.

Na tradičním veletrhu Svět knihy, který se uskuteční 17. - 20.5. v Praze, nebude chybět ani Alena Ježková. Ve 12 hodin na stánku České televize představí úspěchy projektu Čtení pomáhá a odpoledne na stánku nakladatelství Albatros bude podepisovat svou novou knihu pro děti Dobrý svět (bližší info o čase programu viz www.albatrosmedia.cz).

Letošní slavný liberecký veletrh dětské knihy se bohužel z důvodu nedostatku financí nekoná. V rámci náhradního programu řada autorů dětské literatury dorazí do Liberce autobusem a bude a dětmi besedovat na místních školách. Besedovat bude také Alena Ježková, a to o Dračí polévce - ale místo je dosud tajné... V 16. hodin se v prostorách liberecké radnice uskuteční tradiční slavnostní nominace autorů na ceny Zlatá stuha.

Alena Ježková bude přítomna Knižním veletrhu v Ostravě v pátek 8.3. dopoledne. V 11 hodin představí projekt Čtení pomáhá na stánku České televize a  posléze symbolicky zahájí "čtecí maraton" autorským čtením z knihy Dobrý svět. Předpokládá se rovněž autogramiáda autorčiných knih, které budou na veletrhu k dispozici s výraznou slevou.

V rámci Festivalu dětské knihy se v pondělí 29.10. uskuteční v Liberci dvě besedy Aleny Ježkové s žáky místních škol. Centrem pozornosti bude úspěšná kniha České nebe pojednávající o světcích s českými kořeny.

Albatros

Dračí polévka získala výroční cenu nakladatelství Albatros! Dračí polévka získala obě prestižní nominace na cenu Zlatá stuha 2012, za text i za ilustrace! Dračí polévka získala mezinárodní cenu White Raven!

Tisková konference o novinkách v projektu Čtení pomáhá, kterého je Alena Ježková ambasadorkou, se uskuteční  23.4. v 11 hodin v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí. Nebudou chybět tradiční hosté, jako iniciátor projektu Martin Roman, ani hosté překvapiví.

Slavnostní večer u příležitosti udělování cen nakladatelství Albatros se uskuteční 11.4. v prostorách divadla Na Zábradlí v Praze. Večerem bude provázet oblíbený moderátor Aleš Cibulka, s nímž se Alena Ježková občas prochází pražskými ulicemi v rámci pořadu O češtině. Také proto AJ na slavnostním večeru určitě nebude chybět. Mimochodem - víte, od čeho pochází místní název "Na Zábradlí"? (AJ to ví).